Jestli vás trápí to, že máte z dovolené 500 fotek v počítači a doposud jste se nedostali k tomu je vybrat, upravit a udělat si album, možná vám tento článek trošku pomůže. Když jsem začal fotit sport, hned po prvních pár foceních se dostavila klasická frustrace začínajících fotografů, disk se vám plní stovkami obrázků a vy přemýšlíte jak urychlit výběr těch správných.
Po běžném zápase amerického fotbalu jsem končil s cca 2000 fotkami, u gymnastiky to bylo ještě horší, tam nacvakáte i 8000 během finálových kol. Na Olympiádě počítám, že stihnu minimálně 2 eventy denně, možná 3, to znamená denně tak 6000-8000 fotek. no a toto bude 19 dní v kuse. Takže pokud vše dobře půjde, skončím na konci s cca 110 000 fotkami. To už je slušná porce. Je tedy jasné, že „workflow“ neboli to, jak zpracovávám fotky, musí být velmi rychlý proces. Nemluvě o tom, že vše budu fotit do RAW. Olympiáda je něco co se neopakuje každý den, a tak chci nejvyšší možnou kvalitu. Navíc pokud chcete dopravit např vítězné fotografie do agentury, máte na to tak 15min. Do té doby musíte vybrat z těch 2000 asi 5 klíčových záběrů, popsat je, upravit a odeslat. To je na 15min opravdu trošku stresovka 🙂
Pojďme tedy od začátku na to, jak jsem připraven na RIO. Základem všeho je mít ve foťáku 2 karty, na které ukládáte souběžně fotografie, poslední co chcete, aby se vám stalo je, že doběhnete do press centra a karta nebude fungovat a vy nedodáte co máte. Já mám v 5D momentálně 128GB SD a CF kartu, a v 1DX 64GB CFAST a 128GB CF kartu. Když přijdu do press centra vytáhnu z každého foťáku jen 1 kartu. SDcko hodím do Macbooku PRO a CFAST kartu do nové čtečky od Sandisku.
Pak přichází na řadu Photo Mechanic od Camerabits (dále jen PM). V podstatě není jiný produkt, který by nějaký fotožurnalista používal. Rozhlídnete-li se po presscentru, mají to na obrazovkách úplně všichni. I když vzhled působí trochu archaicky, výhoda tohoto software je, že neskutečně rychle stahuje fotky z karet a umí to i z více najednou. Takže se mi importuje jak SD tak CF v tu samou dobu, to ušetří pár sekund.
Další výhoda PM je popis fotografií. Už při importu mám dopředu připravené popisy včetně názvu souborů a adresáře ve formátu YYYY_MM_DD_Název (např. 2016_07_01_Svetovy_Pohar_Biatlon_Finale), pak dále popis kde, kdy, kdo, co se odehrálo a jsou vloženy i copyright informace. Kritická možnost, kterou tento software umí, je však možnost importu jen zamknutých souborů. Takže když během zápasu vyberete opravdu ty nejpovedenější 4-5 fotky a zamknete si je, naimportuje vám pouze tyto a vy se můžete pustit do úprav.
Pokud je více času, myslím tím např hodinu 🙂 můžu se pustit do výběru ze všech fotografií. PM umí zobrazovat náhledy i RAW souboru co mají 30MB velice svižně, používá k tomu JPEG, který je v těchto souborech ukryt a je to stejný náhled jako vidíte na fotoaparátu. Procházím fotku po fotce a písmenem „T“ je označuji. Takto se dostanu z 2000 na 60-120 velice rychle. Pokud jich je víc, tak to projedu ještě jednou a hvězdičkou si vyberu ty lepší, tím se dostanu tak na cca 60. Potom si je jen vyfiltruji a přesunu do Lightroomu.
Na úpravy používám v podstatě jen Photoshop Camera raw, nebo pokud je trošku víc času Lightroom. Dnes už může oba nástroje mít každý, já využívám předplatného Adobe Creative Cloud pro fotografy, což je cca 12EUR/měsíc. V LR už mám nachystané presety a jedu fotku po fotce a upravuji jen základní parametry. Ve fotožurnalistice není dovoleno cokoliv klonovat, skrývat apod. Když jsou fotky upraveny, tak je rychle exportuji a posílám přes FTP do agentury. Finální fotky pak zálohuji jak na externí disk, tak i na cloud úložiště jako např. Google Drive, Dropbox, Smugmug, Zenfolio apod.
Tento postup mě dovolí do hodiny udělat klíčové fotografie, odeslat je a běžet na další event. Pokud tedy chcete optimalizovat vaši správu fotografií, zamyslete se nad těmito kroky a co v nich můžete urychlit:
- Import – používejte nástroj, který vás nebude frustrovat čekací dobou, a umožní už při importu základní popisy a náhledy
- Popis – už při importu si nastavte, kam a pod jakým názvem adresáře a souboru se fotografie importují
- Výběr – ať už používáte jakýkoliv software, v podstatě jen eliminujete špatné záběry a vybíráte ty co se vám líbí. Můžete používat buď tagging, barvy nebo hvězdičky. (např. prvně projdete vše rychle a dáte 1* všemu co je ostré a je to dobrý záběr, pak znovu a 2* dáte lepším záběrům atd..)
- Úprava – pokud používáte v úpravách věci co děláte pořád dokola, nastavte si presety.
- Export – finální fotografie si exportujte do podadresáře (např. „2016_07_01_Finale/Upravene“) ve stejném adresáři, kde fotky jsou, tak je budete mít na stejném místě a nebudete je hledat po všech čertech.
- Záloha – a hlavně zálohujte! Mějte fotografie na více místech. (externí disky, online cloud úložiště, domácí server apod.)
Tak hodně zdaru, a už žádné výmluvy po dvou letech ve stylu „víš, já se k těm fotkám z dovolené ještě nedostal“ 🙂
Comments are closed.